Akvaryumda Kalite - Akvaryum Dünyası

AKSAN AKVARYUM

Diskus

Diskus, akvaryum dünyası balıklarından Cichlid ailesinin çok bilinen bir türüdür. Güney Amerika Amazon nehri anavatanıdır. Uzakdoğu Asya ülkelerinde süs balığı olarak üretimi endüstri haline gelmiştir.

 Özellikler
Adından anlaşılabileceği gibi vücut yapısı disk atmada kullanılan diski andırır. Yeşil, kırmızı, kahverengi ve mavi renk kombinasyonlarında birçok çeşidi vardır. Boyu en çok 20-25 cm arasına kadar uzayabilir. Bu boya gelmesi için büyük akvaryum tank hacmi, iyi bir beslenme ve safkan sağlıklı yavrularla başlamak gerekir.
Solda Kırmızı Turkuaz ve sağ tarafta Mavi Elmas türü iki diskus
Solda Kırmızı Turkuaz ve sağ tarafta Mavi Elmas türü iki diskus

Yaşam Alanı ve Şartları
Bol yağmur düşen Amazon nehrinde yaşayan diskuslar asitli ve yumuşak sulardan hoşlanırlar. Tüm dünyada üretilen ve nispeten üretildikleri bölgelerin su şartlarına alıştırılabilen balıklar olan diskusları ani su değerleri değişiminden korumak gerekir.

Beslenme
200 lt'den az olmamak kaydıyla balık başına 50 lt su düşecek şekilde hesaplanarak beslenmesi sağlıklı büyümeleri, yaşamaları için gereklidir. Klasik akvaryum boyutları yerine yüksek ve geniş tanklarda beslenmeleri tavsiye edilir. Hepçil olan diskusların menüsünü iyice temizlenmiş canlı yemle takviye etmek gerekir. Yavaş hareket ettiklerinden yavaşça dibe batan, diskuslar için üretilmiş yemlerle beslenmeleri uygun olacaktır.

Üreme
Diskuslarda üremenin anahtarı iki uyumlu çifti bulmaktır. Akvaryum hobisinde nispeten pahalı bir balık olduğundan, hobiciler satın alınabilecek en küçük boyda diskusları sürü halinde alarak çiftlerin oluşmasını beklemeyi tercih ederler. Uyumlu, yumurta döken ve bakan çiftleri bulmak hem çok zor hemde maliyeti yüksektir. Cinsiyet belirlemesinde çeşitli teknikler olmakla birlikte en kesin sonuç çift haline gelen balıklarda alınır. Üreme, hazır hale gelen çiftlerin beslenme tanklarından küçük bir tanka (tercihen 50x50x50 125 lt.lik) alınmalarıyla başlar. Balıklar rahat bir ortamda olmalı, kesinlikle rahatsız edilmemelidirler. Üreme zamanı yaşanan stres yumurtaların yenmesi sonucunu doğurur. Su değerlerine çok dikkat etmeli, nitrit ve nitrat oranları olabilecek en az seviyede tutulmaya çalışılmalıdır. Yumurtadan çıkan yavrular nöbetleşe anne ve babanın derisinin üstündeki mukoza tabakasıyla beslenirler.
 

 

ÜRÜNLERİMİZDEN

images/resized/images/stories/_84_57.jpgimages/resized/images/stories/_72_84.jpgimages/resized/images/stories/_84_78.jpgimages/resized/images/stories/_84_72.jpgimages/resized/images/stories/_84_77.jpgimages/resized/images/stories/_84_76.jpgimages/resized/images/stories/_84_84.jpgimages/resized/images/stories/_84_73.jpgimages/resized/images/stories/_52_84.jpgimages/resized/images/stories/_84_65.jpgimages/resized/images/stories/_83_84.jpgimages/resized/images/stories/_84_63.jpg

ONLİNE

Şuanda 4 konuk çevrimiçi